Header

Gajaba Regiment

Unity is Strength

FORMER CENTRE COMMANDANTS OF THE REGIMENT

Lt Col WDGA Gunasekara psc
01.03.1990 - 01.07.1990
01.01.1992 - 01.05.1992

Col G Angammana
01.07.1990 - 01.01.1992

 

 

Lt Col YN Palipana RSP
01.05.1992 - 08.08.1992

 

 

Lt Col TM Jayawardane
17.05.1994 - 16.03.1996

Lt Col TB Morseth RWP RSP
16.03.1996 - 14.11.1996

Lt Col NAJC Dias RWP RSP
14.11.1996 - 29.09.1997

Lt Col PJ Wickramasooriya WWV RWP RSP
29.09.1997 - 09.01.1998
12.01.2000 - 15.08.2000

Lt Col CRM Silva WWV RWP RSP
09.01.1998 - 04.01.1999

 

 

Lt Col KJ Alwis RWP RSP
04.01.1999 - 12.01.2000

 

 

Lt Col CP Gallage RWP RSP
15.08.2000 - 25.02.2002
15.09.2003 - 21.01.2004

Col AKS Perera WWV RWP RSP
25.02.2002 - 15.09.2003

 

 

Col GDHK Gunarathne RWP RSP USP psc
21.01.2004 - 10.04.2005

 

 

Lt Col DSNK Senadeera WWV RWP RSP
10.04.2005 - 05.09.2005

Lt Col AWMAWN Ranawana RWP RSP psc
05.09.2005 - 23.01.2006
09.03.2007 - 01.08.2007

Lt Col SADNJ Suraweera RSP
23.01.2006 - 09.03.2007

 

 

Lt Col CJS Weerakoon RWP RSP psc
01.08.2007 - 15.11.2007

Lt Col JMSS Jayasundara RSP USP
15.11.2007 - 16.01.2009

Brig PJ Gamage RWP RSP
16.01.2009 - 23.11.2010
23.11.2010 - 07.01.2011

Lt Col NR Lamahewage RWP RSP
07.01.2011 - 11.08.2013

Brig WMJRK Senaratne
19.08.2013 - 18.01.2016

Brig NR Lamahewage RWP RSP
18.01.2016 - 24.07.2017

Col WHKS Peiris RWP RSP USP
15.09.2017 - 21.11.2018

Brig WHKS Peiris RWP RSP USP
21.11.2018 - 01.08.2019

Col LHM Rajapaksha RWP RSP USP
01.08.2019 - 03.04.2020

Brig LHM Rajapaksha RWP RSP USP
03.04.2020 - 16.12.2020

Brig U K D D P Udugama RWP RSP USP psc
16.12.2020 - Up to now